Product Code: RUT-16-BK-CHR-GG
SHIPS IN 3-7 BUSINESS DAYS
Earn 41 reward points for this item! Learn More
Free gift with purchase! More Info
Description
Run a smooth after school program by having plenty of these heavy-duty plastic stack chairs around rambunctious kids who tend to be tough on seating. These classroom chairs are comfortable with an air-vented back and waterfall seat edge to put students at ease while learning. The 16" seat height is ideal for 3rd - 7th Grade students.
  • Multipurpose Stack Chair
  • 880 lb. Weight Capacity
  • Stack Quantity: 20
  • Recommended for Middle School, High School and Adult Education Centers
  • Ergonomically Contoured Navy Plastic Seat Shell
  • Vented Back allows air circulation
  • Dry assisting drain holes
  • Chrome Frame with non-marring plastic floor glides
  • Limited Lifetime Warranty on Frame
  • Ships Fully Assembled
Specifications
  • Brand:
  • Flash Furniture
  • Model #:
  • RUT-16-BK-CHR-GG
  • Ship weight:
  • 9 lbs 6 oz
  • Sold As:
  • 1 ea
  • Length:
  • 21.5"
  • Width:
  • 17.25"
  • Height:
  • 29"