Flash Furniture RUT-14-NVY-CHR-GG Hercules Kid's Navy Ergonomic Shell Stack Chair with Chrome Frame, 14" Seat Height
Product Code: RUT-14-NVY-CHR-GG
SHIPS IN 3-7 BUSINESS DAYS
Earn 36 reward points for this item! Learn More
Free gift with purchase! More Info
Description
  • Multipurpose Stack Chair
  • 661 lb. Weight Capacity
  • Stack Quantity: 15
  • Recommended for 3rd - 7th Grade Students
  • Ergonomically Contoured Navy Plastic Seat Shell
  • Vented Back allows air circulation
  • Dry assisting drain holes
  • Black Powder Coated Frame with non-marring plastic floor glides
  • Limited Lifetime Warranty on Frame
  • Ships Fully Assembled
Specifications
  • Brand:
  • Flash Furniture
  • Model #:
  • RUT-14-NVY-CHR-GG
  • Ship weight:
  • 7 lbs
  • Sold As:
  • 1 ea
  • Length:
  • 19.25"
  • Width:
  • 15.25"
  • Height:
  • 24.5"