Winco SSFP-12NS Non-Stick Stainless Steel Induction Fry Pan 12"
Recommended
Product Code: SSFP-12NS
Earn 55 reward points for this item! Learn More
Free gift with purchase! More Info
Description
If you are making stir-fry or searing meat the Winco SSFP-12NS Non-Stick Stainless Steel Induction Fry Pan 12" is an excellent choice. This pan heats up fast and its Excalibur non-stick coating lets the food slide out easily when done. In addition, it has a riveted handle that provides a perfectly balanced grip as you cook.
  • Stainless steel construction
  • Excalibur non-stick coating
  • Induction ready
  • Sturdy riveted 6-point welding on handle
  • Helper handle
  • PFOA-free
  • NSF certified
  • 24" x 13-3/5" x 3-1/5"
Specifications
  • Brand:
  • Winco
  • Model #:
  • SSFP-12NS
  • Ship weight:
  • 7 lbs 15 oz
  • Sold As:
  • 1
  • Type
  • Frying Pans
  • Construction
  • Stainless Steel
  • Handle
  • Riveted
  • Non-Stick
  • Yes
  • Top Diameter
  • 12 to 14 in.
  • Induction Ready
  • Yes
  • NSF Certifed
  • Length:
  • 25.13"