Koolmore SB151512-15R3 48" Two Compartment Stainless Steel Sink with Right Drainboard
Free Shipping
Product Code: SB151512-15R3
5% off Koolmore This Week Only - Use Code KOOLOFF5
Earn 714 reward points for this item! Learn More
Free gift with purchase! More Info
Description
Equip your kitchen with the Koolmore SB151512-15R3 48" Two Compartment Stainless Steel Sink with Right Drainboard, a durable and stylish addition to any busy kitchen. Boasting two spacious compartments, this sink can be used for washing and rinsing while its right drainboard provides ample space for storage and food preparation. Additionally, it features a slanted drainboard surface with raised drainboard edges to ensure efficient water drainage. With a stainless steel backsplash it protects your walls from splashes and stains and features pre-punched 1.2" holes designed for an 8" faucet and sprayer.
  • 18/304 stainless steel construction
  • Two bowls
  • Bowl size: 15"W x 15" front-to-back x 12" deep
  • Right 15" drainboard
  • Slanted drainboard surface
  • Raised drainboard edges
  • Stainless steel backsplash
  • Pre-punched 1.2" holes on backsplash for 8" faucet and sprayer
  • Rounded corners
  • Includes 3.5" basket drain with strainer