Koolmore SB141611-12R3 43" Two Compartment Stainless Steel Sink with Right Drainboard
Free Shipping
Product Code: SB141611-12R3
5% off Koolmore This Week Only - Use Code KOOLOFF5
Earn 683 reward points for this item! Learn More
Free gift with purchase! More Info
Description
Benefit from an efficient organized workspace with the Koolmore SB141611-12R3 43" Two Compartment Stainless Steel Sink with Right Drainboard. Boasting two compartments and a 12" right drainboard, this sink enables efficient washing, rinsing, and drying while its slanted drainboard surface and raised drainboard edges facilitate water drainage, preventing standing water and maintaining a clean and orderly kitchen environment. The addition of a stainless steel backsplash with pre-punched 1.2" holes for 8" faucet and sprayer, enables easy installation of these accessories.
Manufactured from 18/304 stainless steel, this sink is engineered for durability and resilience in demanding commercial kitchens. Furthermore, its rust and corrosion-resistant properties ensure a long lifespan, making it a reliable choice for daily use. Featuring rounded corners, it facilitates easy cleaning, preventing the accumulation of debris in hard-to-reach areas. Additionally, it includes a 3.5" basket drain with a strainer to prevent clogging. Built with galvanized steel legs with 1-1/2" adjustable bullet feet, this two compartment stainless steel sink can be easily adapted to uneven floor surfaces for added stability. It is also NSF certified for commercial use.
  • 18/304 stainless steel construction
  • Two bowls
  • Bowl size: 14"W x 16" front-to-back x 11" deep
  • Right 12" drainboard
  • Slanted drainboard surface
  • Raised drainboard edges
  • Stainless steel backsplash
  • Pre-punched 1.2" holes on backsplash for 8" faucet and sprayer
  • Rounded corners
  • Includes 3.5" basket drain with strainer