Koolmore KM-SC151514-15R3 63" Three Compartment 18-Gauge Stainless Steel Sink with Right Drainboard
Free Shipping
Product Code: KM-SC151514-15R3
5% off Koolmore This Week Only - Use Code KOOLOFF5
Earn 1266 reward points for this item! Learn More
Free gift with purchase! More Info
Description
Use the Koolmore KM-SC151514-15R3 63" Three Compartment 18-Gauge Stainless Steel Sink with Right Drainboard to tackle your warewashing and food preparation tasks. Boasting three compartments with a right drainboard, this sink configuration allows for washing, rinsing, and drying dishes, as well as for rinsing fresh produce, straining pasta and more. The slanted right drainboard surface and raised drainboard edges contribute to efficient water drainage, preventing water from resting on the surface. The stainless steel backsplash prevents water splashes and spills from affecting surrounding surfaces and has pre-drilled holes to accomodate a faucet and sprayer.
Built to last, this 18 gauge 304 stainless steel sink is engineered for durability and resilience, perfect for high-traffic commercial kitchens. In addition, its rust and corrosion-resistant properties make it a reliable choice for daily use, while the rounded corners facilitate easy cleaning, preventing the accumulation of debris in hard-to-reach areas.This sink includes a 3.5" basket drain with a strainer to prevent clogs. Constructed with galvanized steel legs with 1-1/2" adjustable bullet feet, this sink can be adapted to uneven floor surfaces for added stability..
  • 18/304 stainless steel construction
  • Three basins
  • Bowl size: 15" x 15" x 14"