Product Code: BLN-X30RSG1030-RD-GG
SHIPS IN 3-7 BUSINESS DAYS
Earn 356 reward points for this item! Learn More
Free gift with purchase! More Info
Description
  • Gaming Desk and Chair Bundle
  • Large Worksurface holds Single or Dual Monitors: 51.5"W x 23.75"D x 30"H
  • Smooth .75" Thick Black Laminate Top with 2 Cable Management Grommets
  • Detachable Cup Holder (3.5"W x 2.75"H) and Headset Hook (3.5"W x 3.75"D)
  • Red Powder Coated Frame Finish with Screw Leveling Floor Glides
  • High Back Gaming Chair with Height Adjustable Pivot Arms: 29"W x 29-46"D x 48-51"H
  • Adjustable and Removable Headrest and Lumbar Pillows
  • Reclining Back Lever adjusts 87° - 145°; Slide-Out Footrest - pull loop and flip-up
  • Tilt Lock Mechanism rocks/tilts the chair and locks in an upright position
  • LeatherSoft is leather and polyurethane for added Softness and Durability
Items intended for residential use only, commercial use voids the manufacturer warranty.
Specifications
  • Brand:
  • Flash Furniture
  • Model #:
  • BLN-X30RSG1030-RD-GG
  • Ship weight:
  • 92 lbs
  • Sold As:
  • 1 set
  • Length:
  • 23.75"
  • Width:
  • 51.5"
  • Height:
  • 30"